Julian Stańczak

ur. 1928, Borownica

Julian Stańczak

Biografia

Wybitny malarz, jeden z twórców kierunku Op-artu. Nim osiadł w ostatecznie w Stanach Zjednoczonych, na jego życie miały wpływ wydarzenia II wojny światowej - jako nastolatek wraz z rodziną został deportowany do pracy na Syberii, gdzie na skutek panujących tam ciężkich  warunków stracił władzę w prawej ręce.  Dwa lata później, w 1942 r. po uzyskaniu amnestii, wraz z rodziną ucieka na południe, podróżuje po Bliskim Wschodzie i dociera do tak odległych zakątków jak Pakistan czy Indie. Ostatecznie w 1942 r. został ulokowany w obozie dla polskich uchodźców w Ugandzie, co miało znaczący wpływ na jego twórczość. Jak sam mówił, największe wrażenie zrobiły na nim kolory natury jakie udało mu się zaobserwować, które w efekcie stały się inspiracją dla jego malarstwa. 
 
Tytuł Master of Fine Arts uzyskał na prestiżowym Yale University w 1956 roku, gdzie studiował razem z Josefem Albersem i Conradem Marca-Relli. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych i zagranicą.

Lata 50 to jego podróż do Ameryki, gdzie po ukończeniu studiów na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Yale, zaczął wykorzystywać doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Afryce. Jego twórczość była swoistą nowością w świecie sztuki – Stańczak dzięki wcześniejszym doświadczeniom odważnie operował kolorem, a jego prace cechowały się uporządkowanym rytmem, charakterystycznym dla tempa muzycznego.  Z czasem jego prace stają się coraz bardziej skomplikowane – artysta używa coraz większej palety barw, a tworzone przez niego kompozycje cechują się większym stopniem złożoności. Jego eksperymenty stają się wyrafinowane, a optyczna gra z odbiorcą zyskuje coraz większe grono sympatyków. 

W jednym z wywiadów powiedział, że jego styl jest wynikiem próby zapomnienia o traumach wojennych. „Nie chcę być codziennie bombardowany przez przeszłość. Poszukiwałem anonimowości działania poprzez nieodnoszącą się do rzeczywistości abstrakcyjną sztukę”

Obrazy Stańczaka grają z naszą percepcją pozostawiając bardzo różne doznania zmysłowe i emocjonalne.
Od subtelnych, wibrujących i delikatnych poświat do elektryzujących, rytmicznych oscylacji.


Wystawy

Ważne wystawy:

1964 - Martha Jackson Gallery, New York, NY

1971 - Cleveland Institute of Art, Cleveland, Ohio

1974 - Phoenix Gallery, San Francisco, California

1981 - National Museum, Warsaw, Poland

1988 - Alice Simsar Gallery, Ann Arbor, Michigan

1999 - Columbus Museum of Art, Columbus, Ohio

2002 - Washington State University Museum of Art, Pullman, Washington, "Optical Reaction: The Art of Julian Stanczak (50 Year Retrospective)"

2004 - Stefan Stux Gallery, New York, New York, "Julian Stanczak, Master of Op Art: Highlights of the Past 40 Years"

2008 - Danese Gallery, New York, New York...

2009 - Museum of Contemporary Art, Cleveland, Ohio

2015 - Cincinnati Art Museum, "Julian Stanczak: Color–Color", Cincinnati, OH

2016 - Diane Rosenstein Gallery, "Julian Stanczak", Los Angeles, CA