Włodzimierz Pawlak

ur. 1957, Korytowie

Włodzimierz Pawlak

Biografia

Malarz, performer, teoretyk sztuki, poeta, urodził się w Korytowie koło Żyrardowa. W czasie nauki w szkole średniej rozwijał talent artystyczny w ognisku plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pod opieką Marii Aust, wnuczki Józefa Chełmońskiego. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Rajmunda Ziemskiego i Ryszarda Winiarskiego. W trakcie studiów został członkiem Gruppy, najważniejszej formacji artystycznej lat 80. Uczestniczył we wszystkich wystąpieniach grupy. Był współredaktorem pisma „Oj dobrze już”, w którym publikował swoje teksty i manifesty. Jego twórczość w początkowej fazie przybiera postać komentarza politycznego i społecznego. Komentował sytuację polityczną za pomocą prostych, niewyszukanych symboli jak, np. w cyklu Świnie.
W latach 86-87, powstają prace, w których zamalowuje powstałe wcześniej kompozycje, co było przeniesieniem i utrwaleniem w sztuce charakterystycznego motywu zamalowanych politycznych haseł na murach.
 
Podobnie jak Roman Opałka, artysta w serii „Dzienniki”, ukazuje refleksje nad upływającym czasem. "Malowanie w samotności - stawianie uszeregowanych rzędów siedmiu kresek skreślonych ósmą, wpadanie w rytm - bliskie było medytacji zawieszającej na chwilę bieg czasu i rzeczywistość dookoła. ‘Na pewien czas znikam, nie ma mnie. Kiedyś to potrafiło trwać kilka godzin, ale teraz robię sobie takie święta tylko kilkuminutowe’”