Aleksander Roszkowski

ur. 1961, Warszawa

Aleksander Roszkowski

Biografia

Aleksander Roszkowski urodził się w 1961 roku w Warszawie. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod kierunkiem Jacka Siennickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Dyplom na wydziale malarstwa uzyskał w 1985 roku. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 roku zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arsenał 88” i „Red&White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzyskując na pierwszej z nich nagrodę honorową. Ważnym momentem w twórczości artysty była indywidualna wystawa 11 płócien w renomowanej Andre Zarre Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku. Amerykański debiut młodego malarza przyniósł bardzo dobre recenzje w lokalnej prasie, anonsując dobry początek twórczej drogi Roszkowskiego. 
Ślady zamaszystego, energicznego ruchu pędzla oraz wyrazista kolorystyka wczesnych płócien, pozwalają sytuować jego ówczesną twórczość w modnym w latach 80. XX w. nurcie nowej ekspresji. Z końcem dekady zaczęły powstawać monumentalne obrazy figuratywne. Samotne, nagie, pozbawione głów postaci, skrępowane sznurem, nierzadko przedstawione w geście powieszenia za ręce, ewokują niepokoje egzystencjalne oraz złożoność życia i człowieczeństwa. Ciała malowanych na ciemnych tłach przez Roszkowskiego postaci, są często jakby odarte ze skóry, ukazane jako krwawiące, obnażone, a przez to zupełnie odkryte, prawdziwe, żeby nie powiedzieć idiosynkratyczne - niepokojąco wrażliwe. Mają w sobie coś z aury archetypicznych przedstawień znanych w historii sztuki jako ecce homo. Również ówczesne pejzaże Roszkowskiego nie są pozbawione rysu niepokoju, częściej wywołują refleksję nad przemijalnością rzeczy aniżeli służą li tylko kontemplatywnemu ukojeniu. Zarówno wtedy, gdy tworzy je artysta delikatnymi pociągnięciami pędzla, których ślad tworzy na płótnach fakturalną sieć malarskich nitek, jak i wówczas, gdy malowane szpachlą, pozostawiają wrażenie pozornie radosnych barw. 
Pomimo uprzywilejowania szarości i zgaszonych tonów, w pracach artysty widać przede wszystkim autentyczną radość tworzenia. Zarówno pejzaż jak i obraz figuratywny mają dla Roszkowskiego taki sam walor emocjonalny. Malarz jawi się w nich jako wrażliwy, ale jednocześnie niezwykle zdyscyplinowany kolorysta. Obie te cechy odnajdujemy również w prostych, geometrycznych formach, którym artysta poświęcił w ostatnich latach wiele płócien. Wyrażają one według autora istotę natury, kosmosu i ludzkiego bytu. Pulsujące kręgi koloru, z prac powstałych w latach 2016-2017, pozostają jakby dalekim echem tętnienia życia, sangwinicznej barwy stosowanej przez artystę w niezwykle sugestywnych obrazach figuratywnych wcześniejszego okresu.
Bogata i zróżnicowana faktura płócien, czasem bardziej organiczna, częściej zgeometryzowana siatka linii nałożonych na pole obrazowe, wyczuwalny w odbiorze, niemal afekt tworzenia, swoiste pulsowanie koloru -  od lat wyróżniają płótna artysty, który swoimi przedstawieniami wprowadza pewien niepokój do tego niedającego się jedynie pojmować w kategoriach harmonii świata.  Umiejętność wnikliwej obserwacji natury koloru i światła oraz doskonały warsztat sprawia, iż płótna Roszkowskiego uzyskują walor ponadczasowości. To twórczość wynikająca z wielkiej miłości do malowania.

Wystawy

Wybrane wystawy indywidualne

 
- Nowe Obrazy, Warszawa Galeria FIBAK
- Andre Zarre Gallery, Nowy Jork
- Centrum Olimpijskie, Warszawa

- Zeitgenössische Kunst aus Polen

- Galerie Light, Berlin

- Gallery Futaba, Nagoya (Japonia)

- Galerie Brantebjergen, Nakke (Dania)

- Galerie Bram, Bramslev Bakker (Dania)

- Galeria Brama, Warszawa

- Galeria Test, Warszawa
 

Wybrane wystawy zbiorowe

- ”Zeitgenössische Kunst aus Polen”, Galerie Guth Maas Reutligen (Niemcy)

- Nagoya contemporary Art Fair, Nagoya (Japonia)

- ”The Expressive Struggle”, Everson Museum of Art, Syracuse – NowyJork

- Tokyo Art Expo, Tokio...

- ”Polnishe Malerei der 80-ziger Jahre”, Haus Dornbush, Frankfurt nad Menem

- Galerie Kabiesz, Düsseldorf

- Sollentuna – Targi Sztuki, Sztokholm

- ”Red and White”, Warszawa, Amsterdam

- ”East meet West”, International Art Auction, Tokio, Mechelen

- ”Der Abne Dor”, Charlonettenborg, Kopenchaga

- ”Heute-Polnische Kunst”,Grevenbroich (Niemcy)

- ”Na Obraz i Podobieństwo”,Dawne Zakłądy Norblina, Warszawa

- ”Krytycy o Nas”, Galeria BWA, Sopot

- ”Młode Malarstwo Polskie”, Moskwa, Lwów

- ”Arsenał '88”(nagroda), Warszawa

- ”Świeżo Malowane”, Zachęta, Warszawa

- “Um Uns Herum...”, Warschauer Woche im Berlin, Berlin

- ”Nové Malirska Tvorba Mladych”, Pałac Kultury, Praga

- XIV Festiwal Polskeigo Malarstwa Współczesnego, Szczecin

- IV Triennale Prezentacje Portretu Współczesnego, Radom

- XIII Ogólnopolski Konkurs na Obraz im J.Spychalskiego (dwa wyróżnienia honorowe), Poznań

- 1986 – I Triennale Rysunku im.T.Kulisiewicza, Kalisz

- XIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin

Aktualnie w ofercie